TÜRKİYE'DEKİ HAVALİMANLARI / MUĞLA'DAKİ HAVAALANLARI

MUĞLA DALAMAN AIRPORT / MUĞLA DALAMAN HAVAALANI

DHMİ Muğla Dalaman Havalimanı- Havalimanı Tarihçesi

Havalimanımız imalatına 1976 yılında başlanmasına müteakip, 1981 yılında tamamlanarak uluslar arası sivil hava trafiğine Hava Meydanı olarak açılmış, Kuruluşumuz yönetim kurulunun 29. 08. 1989 gün ve 90 sayılı kararıyla Havalimanı statüsünde teşkilatlandırılmıştır.

İntifa hakkı Kuruluşumuz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında olan sivil askeri kategorideki Havalimanımız 1981 yılında 30 personelle başladığı hizmetine; bağlı seyrüsefer yardımcı istasyonu ile birlikte 11 müdürlük 2 müstakil şeflik 1 sivil savunma uzmanlığı bünyesinde; 175’i hizmet alımı olmak üzere 516 personelle devam etmektedir. Personelin %60’ı ön lisans ve lisans mezunu, %20’si iyi derecede yabancı dil bilmektedir. Ayrıca Havalimanımızda yerleşik kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışan sayısı 2400 civarındadır.

Otopark kapasitesi 1355 araç, şehre uzaklığı 6 km olup, ulaşım HAVAŞ ve taksi işletmesi marifeti ile sağlanmaktadır.

- Genel Bilgiler

Bulunduğu Şehir Muğla
Hizmete Giriş Yılı 1981
Havaalanı Statüsü Sivil / Askeri
ICAO Kodu LTBS
IATA DLM
Trafik Tipi İç / Dış Hat
Terminal Binası Toplam Büyüklüğü 118. 005 m2
Coğrafi Koordinatları 36°42`45"N, 28°47`29"E- Teknik Bilgiler ve Kolaylıklar

İntifa DHMİ - HKK
Terminal İşletmecisi ATM
Şehre Uzaklık 6 kilometre
Ulaşım Otobüs, Servis, Taksi
Yükseklik ( AMSL ) 20 FT (6. 15 M)
Aydınlatma Kategorisi 01R/19L CAT II - 01L/19R CAT I
İtfaiye Kategorisi CAT IX
VİP VAR
CİP VAR
Banka Hizmetleri VAR
Sağlık Hizmetleri VAR
PTT VAR
Otopark 1355 Araç

- İç Hatlar Terminali

DHMİ İÇ HATLAR TERMİNALİMuğla Dalaman Havalimanı İç Hatlar Terminalinin yapımına 1976 yılında başlanmış 1981 yılında hizmete açılmıştır. Ağustos 2006’da ATM Dış Hatların hizmete girmesiyle bina DHMİ tarafından İç Hatlar Terminali olarak tahsis edilmiştir.Terminal toplam 21. 588 m²’ lik alana inşa edilmiş olup, yolcu kapasitesi yıllık 3. 000. 000 kişi olarak tespit edilmiştir. Yolcu kullanım alanı ise 8265 m² dir. İç Hatlar Terminalinde 4 adet köprü ve 18 adet kontuar bulunmaktadır. Terminal önünde 490 araçlık kapasiteye sahip açık otopark bulunmaktadır.

- Dış Hatlar Terminali

MUĞLA DALAMAN HAVALİMANI DIŞ HATLAR TERMİNALİKuruluşumuzca YID kapsamında tesislendirilen Dış Hatlar Terminali Ağustos 2006 tarihinde hizmete açılmış olup yıllık 5. 000. 000 yolculuk kapasiteye sahiptir.34. 152 m² yolcu kullanım alanı olmak üzere 96. 000 m² kapalı alana sahip Dış Hatlar Terminalinde 8 adet körük ve 60 adet Check - in kontuarı bulunmaktadır.Yolcu konfor ve memnuniyeti ile işletme fonksiyonlarına maksimum cevap verecek şekilde dizayn edilmiş Dış Hatlar Terminal binasındaki güvenlik standartları ulusal ve uluslar arası standartlarda olup Açık Gate uygulaması yapılmaktadır.Dalaman’a uzaklığı 6 km olup otopark kapasitesi 550 araçtır. Ulaşım taksi ve HAVAŞ otobüsleri ile sağlanmaktadır.

- Ulaşım Hizmetleri

Terminaller önünde 24 saat taksi bulunmaktadır. Havaş Yer Hizmetleri gün içinde Marmaris ve Fethiye`ye servis yapmaktadır. Servis saatleri Türk Hava Yolları iç hat seferlerinin Muğla Dalaman Havalimanı`na iniş saatine göre ayarlanmıştır. Ayrıca, Muğla Dalaman Havalimanı`na Marmaris ve Fethiye`den gelmek isteyen yolcular için de bu mekanlardan kalkan Havaş servisleri bulunmaktadır. Havalimanı`ndan yapılan servislerin hareket noktası iç hatlardır.
Rent - A Car

Seyahatiniz süresince araba kiralamak istiyorsanız Muğla Dalaman Havalimanı Terminalleri geliş katındaki Rent - a - car ofislerine uğramanız yeterlidir.Taksi Hizmeti

Havaş servisleri ve taksilerle çevre bölgelere ulaşım çok kolaylaşmaktadır.
Servis Otobüsleri

Havaş, Muğla Dalaman Havalimanı`ndan Marmaris ve Fethiye merkezlerine karşılıklı seferlerle yolcu taşımaktadır. Muğla Dalaman Havalimanı`ndan şehir merkezlerine ulaşmak isteyen yolcular, Muğla Dalaman Havalimanı İç Hatlar Terminali çıkışında bulunan Havaş servislerinden yararlanabilmektedir.

Marmaris

Havaş`ın Muğla Dalaman Havalimanı`na servisleri Otogar`dan yani Marmaris Şehirlerarası Otobüs Terminali önünden iç hat uçaklarının kalkış saatinden 3 saat önce hareket etmektedir. Havalimanı`ndan Marmaris`e seferler iç hat uçaklarının iniş saatlerine göre düzenlenmekte, uçağın inişinden 25 dk. sonra havalimanından şehir merkezine hareket etmektedir. Yolculuk Marmaris, Gökova, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Dalaman Havalimanı rotasındadır. Havalimanı`ndan Marmaris`e gidişte de bunun tam aksi güzergah kullanılmaktadır.

Fethiye

Havaş`ın Muğla Dalaman Havalimanı`na servisleri Otogar`dan, yani Fethiye Şehirlerarası Otobüs Terminali önünden iç hat uçaklarının kalkış saatinden 2, 5 saat önce hareket etmektedir. Havalimanı`ndan Fethiye’ye seferler iç hat uçaklarının iniş saatlerine göre düzenlenmekte, uçağın inişinden 25 dk. sonra havalimanından şehir merkezine hareket etmektedir. Yolculuk, Fethiye Şehirlerarası Otobüs Terminali, Adnan Menderes Bulvarı, Günlükbaşı, Göcek, Dalaman, Dalaman Havalimanı rotasındadır. Havalimanı`ndan Fethiye`ye gidişte de bunun tam aksi güzergah kullanılmaktadır.Yolcu İndirme NoktalarıAraçlar, Havalimanı kalkışından sonra, şoförün önceden ikaz edilmesi durumunda, ana güzergahlar üzerinde istenilen noktada durabilmektedirler.

Etiketler

KonumYorumlar (0)

  • Henüz bu firma için bir yorum yazılmamış.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Puanınız

Sorularınız mı var?

MUĞLA DALAMAN HAVALİMANI firmasına hizmetleri ve diğer tüm konular hakkında soru sorabilirsiniz.

Firmaya Mesaj Gönder