TÜRKİYE'DEKİ HAVALİMANLARI / TEKİRDAĞ'DAKİ HAVAALANLARI

TEKİRDAĞ ÇORLU AIRPORT / TEKİRDAĞ ÇORLU HAVAALANI

DHMİ Tekirdağ Çorlu Havaalanı Müdürlüğü
- Havalimanı Tarihçesi

DHMİ Tekirdağ-Çorlu Havaalanı sivil tesisleri DHMİ Atatürk Hava Limanı`nın Dağılmış Rusya Federasyonu Ülkeleri ve Türkî Cumhuriyetlerinin gerçekleştirdiği uçuşlardan dolayı yaşadığı yoğunluğun yükünü hafifletmek için, 16.03.1995 tarihinde inşaat çalışmalarına başlanmış olup; 08.08.1998 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafından açılışı yapılarak hizmete girmiş olup, 7/24 saat Uluslar arası hava trafiğine açık bir Havaalanıdır.

DHMİ Tekirdağ-Çorlu Havaalanı Çorlu-İstanbul istikametinde bulunan Seymen Köyü mevkiindedir. Havaalanımızın Çorlu ilçe merkezine uzaklığı 15 kilometredir.DHMİ Tekirdağ-Çorlu Havaalanı Sivil-Askeri kategoride bulunmakta olup, İntifa DHMİ H.K.K. `dadır.

- Genel Bilgiler

Bulunduğu Şehir Tekirdağ
Hizmete Giriş Yılı 1988
Havaalanı Statüsü Sivil / Askeri
ICAO Kodu LTBU
IATA TEQ
Trafik Tipi İç / Dış Hat

Terminal Binası Toplam Büyüklüğü 6.521 m2
Coğrafi Koordinatları 41°07`46"N, 27°54`23"E

- Teknik Bilgiler ve Kolaylıklar

İntifa DHMİ - H.K.K.
Şehre Uzaklık 15 kilometre
Ulaşım Otobüs, Servis, Taksi
Yükseklik -
Aydınlatma Kategorisi X
Otopark 297 Araç

İç Hat/Dış Hat Terminali

· Tekirdağ/Çorlu Havaalanında İç Hatlar ve Dış hatlar terminali olarak tek bir terminal binası içerisinde hizmet vermektedir. Terminal binasının toplam alanı 6521 metrekaredir.· Tekirdağ/Çorlu Havaalanı İç&Dış hatlar terminali yıllık 600 bin yolcu kapasitesine sahiptir.· Check-in işlemi iç ve dış hatlar için ortak kullanım alanında olan 7 tane check-in bankosu ile yürütülmekte olup, 1 adedi engelli vatandaşlar için uygun hale getirilmiştir.· Tekirdağ/Çorlu Havaalanı ve Terminal binası güvenliği Emniyet personeli, DHMİ ve Özel güvenlik personeli tarafından yürütülmektedir. Terminal binası CCTV kamera sistemi ile 24 saat izlenilmektedir. Havalimanı ana terminal girişi ve iç ve dış hatlar gidiş arındırılmış salon girişlerinde X-ray bagaj kontrol cihazları ve kapı-el dedektörleri ile güvenlik kontrolü yapılmaktadır.· Dış hatlar pasaport işlemleri için yolcu gidiş salonu girişinde 5 adet, geliş salonu girişinde 5 adet pasaport bankosu vardır.

· Terminal binası yolcu geliş ve gidiş katların harç pulu veznesi bulunmaktadır.· Terminal binası giden yolcu salonlarında yolcu çıkışı için 2 şer adet gate-kapı bulunur. Yolcular kapılar üzerindeki uçuş bilgi monitörleri ve kapılarda bulunan anons ile bilgilendirilir.· Gelen yolcunun bagajını alması için geliş salonunda 2 adet bagaj alım konveyörü bulunur. Yolcular geliş salonunda bulunan uçuş bilgi monitöründen bagaj bilgilerini takip edebilirler.· Terminal ana check-in salonunda bulunan danışma masasından yapılan anons sistemi ve uçuş bilgi monitörleri üzerinden yolcular bilgilendirilmektedir.· Terminal binası diğer çevre binalar ile birlikte yangına karşı 24 saat yangın algılama ve ihbar sistemi ile korunmaktadır. Havaalanında 24 saat yangınla mücadele personeli ve araçları hazır bulundurulmaktadır.· Terminal binası içerisinde 24 saat 1 doktor, yardımcı sağlık elemanı ve tam donanımlı bir ambulans aracı ile acil sağlık hizmeti verilmektedir.· Terminal binası içerisinde cafe-bar ve engelli/engelsiz ankesörlü telefonlar bulunmaktadır.· Dış hatlar geliş ve gidiş salonlarında duty free mağazası bulunmamaktadır.· Tekirdağ/Çorlu Havaalanı içerisinde 190 oto 7 otobüs kapasiteli otopark vardır. Ulaşım hizmeti için HAVAŞ otobüs servisi ve taksi mevcuttur.· Terminal binası içerisinde bay/bayan mescit bulunmaktadır.· Terminal binası geliş-gidiş salonlarında engelli vatandaşlar için kolaylıklar mevcuttur.

· Terminal binası yolcu geliş-gidiş katlarında öneri ve şikayet kutuları mevcuttur.

- Dış Hatlar Terminali

- Kargo Terminali

Tekirdağ/Çorlu Havaalanı içerisinde 1200 metrekare kapalı alanlı Bagaj Sundurma tesisi mevcuttur.


Havaalanımızda kargo tesisleri yapılmak üzere 3150 metrekare lik arazi ihale ile kiralanmış olup ilgili özel şirket tarafından kargo binası yapım işi devam etmektedir

- Ulaşım Hizmetleri

OTOBÜS HİZMETİ

Havaş firması Tekirdağ/Çorlu Havaalanı yetkili otobüs hizmeti sağlayıcısıdır.

SERVİS HAREKET YERLERİ-SERVİS GÜZERGAHI

Çorlu İlçe Merkezi-Havaalanı : Çorlu Otogar, bulvar yolu, santral durağı, Orion Durağı-HAVAALANI

Havaalanı-Çorlu İlçe Merkezi :Havaalanı-Orion Durağı, Santral Durağı, Bulvar Yolu, OtogarTAKSİ

Tekirdağ/Çorlu Havaalanında 24 saat taksi hizmeti vardır.ARAÇ KİRALAMA (Rent a Car)

Tekirdağ/Çorlu Havaalanında Rent a Car hizmeti verilmemektedir.TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI

Havaalanımız Çorlu İstanbul karayolunun 15 kilometresinde havaalanı kavşağının 3 km içerisindedir. Çorlu İstanbul karayolunda toplu taşıma yapan taşıma şirketleri ile havaalanı kavşağında inilip yaya yada taksi ile gelinebilir.


ÖNEMLİ: Kuruluşumuz, Bu Sitede Yayımlanan ve Yanlış veya Eksik Olduğu Ortaya Çıkan Bilgilere Göre Hareket Edilmesi Sonucu Maruz Kalınan Herhangi Bir Kayıp veya Hasara Yönelik Sorumluluk Kabul Etmemektedir

Etiketler

KonumYorumlar (1)

  • CELALETTİN BAŞ 10 yıl önce

    Bir de Almanya seferleri olsa...

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Puanınız

Sorularınız mı var?

TEKİRDAĞ ÇORLU HAVALİMANI firmasına hizmetleri ve diğer tüm konular hakkında soru sorabilirsiniz.

Firmaya Mesaj Gönder