TÜRKİYE'DEKİ HAVALİMANLARI / MUĞLA'DAKİ HAVAALANLARI

MİLAS BODRUM AIRPORT / MİLAS BODRUM HAVAALANI

DHMİ Muğla Milas - Bodrum Havalimanı
- Havalimanı Tarihçesi

Türkiye`nin Ege Bölgesindeki en yoğun meydanlarından biri olan, resmi adı ile "Milas - Bodrum Havalimanı" 1997 yılında uluslararası trafiğe açılmıştır. Muğla ili sınırları içinde, antik Karya`nın iki önemli şehri Milas ve Bodrum arasında yer almaktadır. Adını bu iki şehrin geniş tarihi mirasından alan havalimanı, bir iç hat bir dış hat terminali ile yılda üç milyona yakın yolcuya hizmet vermektedir. Proje ve yapım aşamasında iki konu belirgin olarak öne çıkmış ve uzun süre tartışılmıştır. Bunlardan biri havalimanına verilecek olan isimdi. Uzun tartışmalardan sonra çözüm olarak havalimanına her iki ilçenin adı birden verilmiştir. Bugün Bodrum, tarihi ve arkeolojik değerleriyle tercih edilen bir tatil beldesi, Milas ise kültürel mirası ve çevresel zenginlikleri ile öne çıkan bir yerleşim merkezidir.
Yapım aşamasındaki ikinci tartışma konusu ise çevrenin korunması ile ilgiliydi. Pist, taksi yolları ve binalar başlangıçta denize daha yakın planlanmıştı ancak çevresel etki değerlendirmeleri ve sivil toplum örgütlerinin çabaları havalimanının denizden daha içerde yer alan bugünkü pozisyonunda konumlandırılmasında önemli rol oynamıştır. Bu yolla maliyetler belli ölçüde artsa da, ekolojik bir miras olan laguner alan Dalyan`ın yaşaması sağlanmıştır.

Milas - Bodrum Havalimanı 01. 04. 1997 tarihinde şimdiki iç hatlar terminalinde, iç ve dış hat hava trafiğine hizmet vermeye başlamıştır. 30 Nisan 1998 tarihinde mevcut dışhatlar terminal binasının tamamlanmasından sonra iç ve dış hatlar olarak hizmete devam etmiştir. İç ve dış hatlar terminal binalarının artan yolcu trafiğine cevap verememesi nedeniyle, yap - işlet - devret modeline göre yeni bir dış hatlar terminal binası ihalesi yapılmış olup bitirilmesini müteakip şimdiki dış hatlar binası iç hatlar olarak hizmet verecektir.

- Genel Bilgiler

Bulunduğu Şehir Muğla
Hizmete Giriş Yılı

İç Hatlar Terminali 01. 04. 1997

Dış Hatlar Terminali
30. 04. 1998

Havaalanı Statüsü Sivil
ICAO Kodu LTFE
IATA BJV
Trafik Tipi İç / Dış Hat
Terminal Binası Toplam Büyüklüğü 17. 336 m2
Coğrafi Koordinatları 37°14`50"N, 27°40`53"E

- Teknik Bilgiler ve Kolaylıklar

İntifa DHMİ
Şehre Uzaklık

Milas: 18km

Bodrum: 35km
Ulaşım Servis, Taksi, Rent a Car
Yükseklik ( MSL ) 21 FT (6. 45 M)
Aydınlatma Kategorisi CAT II
İtfaiye Kategorisi CAT IX
VIP VAR
CIP VAR
Banka Hizmetleri VAR
Sağlık Hizmetleri VAR
PTT VAR
Otopark 540 Araç (İç ve Dış Hat)

- İç Hatlar Terminali

SAYILARLA İÇ HATLAR TERMİNALİ
Terminal Alanı 2650m2
Otopark

4000m2
Otapark Araç Kapasitesi 140 araç
Check - in Banko Sayısı 11 adet
Gelen Yolcu Salonu 1 adet
Gelen Yolcu Bagaj Konveyörü 2 adet

- İç Hatlar Terminalinde; THY CIP salonu, danışma ofisi, üç adet ATM, iki adet gazete bayii, bilet satış ofisleri, biri arındırılmış salonda olmak üzere iki adet kafeterya, üç adet araç kiralama şirketi ve sağlık ofisi mevcuttur.

- Dış Hatlar Terminali

Milas - Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali DHMİ tarafından işletilmektedir. Yeni dış hatlar terminal binası yapılması için Yap - İşlet - Devret modeli ile ihale edilmiştir. Yeni terminalin hizmete girmesiyle mevcut dış hatlar terminalinin iç hatlar terminali olarak kullanılması planlanmaktadır.

SAYILARLA MEVCUT DIŞ HATLAR TERMİNALİ
Terminal Alanı 16500m2
Otopark

13500m2
Otapark Araç Kapasitesi 400 araç
Check - in Banko Sayısı 26 adet
Giden Yolcu Pasaport Kabini 12 adet
Gelen Yolcu Pasaport Kabini 11 adet
Gelen Yolcu Bagaj Konveyörü 5 adet

Dış Hatlar Terminal binasında; VIP salonu, sağlık ofisi, danışma ofisi, yolcu salonlarında restaurant, kafeterya, döviz bürosu, banka şubesi, bir adet ATM, PTT ofisi, yer hizmet kuruluşları HAVAŞ ve ÇELEBİ` ye ait kayıp bagaj büroları, araç kiralama ofisi, gazete ve hediyelik eşya satış yeri ile tax free standları yer almaktadır.

- Ulaşım Hizmetleri

HAVAŞ

Havalimanı - Bodrum (Otogar) - Havalimanı

Otobüs seferleri tarifeli iç hat uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre düzenlenmektedir.


TAKSİ


RENT A CAR

Etiketler

KonumYorumlar (0)

  • Henüz bu firma için bir yorum yazılmamış.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Puanınız

Sorularınız mı var?

MUĞLA MİLAS BODRUM HAVALİMANI firmasına hizmetleri ve diğer tüm konular hakkında soru sorabilirsiniz.

Firmaya Mesaj Gönder