Doğru ve etkili bir marka ticari hayatınızda yeni kapılar aralayabilir. Her gün çok sayıda yeni firmanın kurulduğu ve rekabetin giderek kızıştığı günümüzde kendi markalarını oluşturabilen kuruluşlar rakipleri karşısında önemli avantajlar elde ediyor. Markanız; ürettiğiniz ürünlerin, verdiğiniz hizmetlerin, standartlara uygun, üstün kaliteli, bütün özenin gösterildiğini belirten, güven duygusu aşılayan ve itibarınızın korunmasını sağlayan bir reklâm aracı olabilir. Bu bakımdan sizin yıllarca emek vererek oluşturduğunuz ve firmanızı rakiplerinizden farklı kılan markanız taklit tehlikesiyle karşı karşıya olabilir.

Taklit tehlikesinden korunmanın tek yolu markanızın tescil edilmesinden geçiyor. Ayrıca firma unvanının Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanması ya da Ticaret Odasında kayıtlı olması markanın tescili anlamına gelmez. Markaların, geçerli olabilmesi ve marka sahibinin kanunen hak iddia edebilmesi için Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmeleri gerekmektedir. Bu sayede aynı mal veya hizmetin başkaları tarafından benzer isimde üretilmesi (taklit edilmesi) önlenmiş olur.

Önerilerimiz;
· Üretmeyi planladığınız her ürünün üzerinde herhangi bir sınaî hak olup olmadığını önceden öğreniniz. (ARŞİV PATENT'in ücretsiz marka araştırma hizmetinden yararlanabilirsiniz)
· Üretim ve pazarlama planlarınızı buna göre yapınız.
· Kendi ürettiğiniz veya geliştirdiğiniz yeni ürün için Sınaî Mülkiyet Hakkını öncelikle Türkiyede elde ediniz, sonra da ihracat planladığınız ülkede hak elde etmek için teşebbüste bulununuz.
· Tescilsiz bir marka ile kesinlikle ihracat yapmayınız.
· Haksız rekabet oluşturacak üretim ve pazarlamadan kaçınınız

EtiketlerYorumlar (2)

  • ERHAN BOLAT 13 yıl önce

    ARŞİV PATENT FİRMASINA SİZİN SİTENİZ ARACILIĞI İLE ULAŞTIM. FİRMAYA GİTTİĞİMDE GENÇ ARKADAŞLARIN GÜLER YÜZÜ VE İLGİSİ BENİ ÇOK MEMNUN ETTİ. SEKTÖRLERİNDE İYİ YERLERE GELECEKLERİNDEN EMİNİM. KENDİLERİNE BAŞARILAR VE BOL KAZANÇLAR DİLİYORUM..

  • SELAHATTİN BİLEN 13 yıl önce

    Biz de firma olarak sitenizden ulaştık, arşivdeki arkadaşlara çalışmalarında başarılar dilerim...

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Puanınız

Sorularınız mı var?

ARŞİV PATENT firmasına hizmetleri ve diğer tüm konular hakkında soru sorabilirsiniz.

Firmaya Mesaj Gönder