TÜRKİYE'DEKİ HAVALİMANLARI / İSTANBUL'DAKİ HAVAALANLARI

İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN AIRPORT / İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A. Ş.


İSG Hakkında

Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden Limak Holding, Hindistan’ın önde gelen altyapı gruplarından GMR Infrastructure ve 1991 yılından bu yana havalimanı işletmeciliği yapan Malaysia Airports Holdings Berhad ortaklığında kurulan ISG, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda mevcut terminallerin işletme hakkının yanı sıra otopark işletmesi, yer hizmetleri, kargo, uçak yakıt ikmal operasyonları ve havalimanı oteli ile CIP tesislerini 20 yıl süre ile işletme hakkını 1 Mayıs 2008’de devraldı.

İstanbul Sabiha Gökçen’in 20 yıllık işletme hakkını 1 milyar 932 milyon Euro karşılığı devralan İSG, asgari 336 milyon Euro düzeyinde de yatırım yapacak. Bu yatırımların en önemli bölümünü oluşturan İstanbul Sabiha Gökçen’in hızlı büyümesine katkıda bulunacak ve yıllık yolcu kapasitesini 25 milyona çıkaran toplam 320 bin m²’lik yeni terminal binası ve ekleri uluslararası normlarda, modern bir mimari anlayışı ile çevreci bir yapı olarak inşa edildi ve 31 Ekim 2009 tarihinde hizmete alındı.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binası ve eklerinde:


112 adet check - in kontuarı, 24 adet self check - in kiosku,
Gelen ve giden yolcular için toplam 50 pasaport kontuarı
Yiyecek ve içecek sektörünün önde gelen markalarının hizmet verdiği 5. 000m2 restoran ve kafe alanı,
3. 300 m2’si gidiş bölümü ve 1. 200 m2’si geliş bölümünde olmak üzere toplam 4. 500 m2’lik alana yayılan ve işletmesini SETUR’un üstlendiği Duty Free alanında, her türlü yerli - yabancı içecek, tütün ürünleri ve kozmetik gibi klasik ürün portföyünün yanısıra, konfeksiyon, tekstil aksesuarları ve elektronik cihazlar da satışa sunulmaktadır.
3 adet apron manzaralı Yelken lounge ve CIP bölümleri,
Terminal binası ile bağlantılı iki katlı VIP binası
400 m2 konferans salonu,
4. 718 araç ve 72 otobüs kapasiteli dört katlı otopark
Kara ve hava tarafından ayrı girişleri olan 128 odalı havalimanı oteli,
8 adet en büyük gövdeli (IATA kod E) veya 16 adet orta gövdeli (IATA kod C) uçağa eş zamanlı hizmet verilebilecek çoklu uçak park ettirme sistemi
EDS(Patlayıcı Teşhis Sistemleri) bagaj görüntüleme sistemi bulunuyor.

Avrupa’nın sıfırdan inşa edilen en yeni havalimanı İstanbul Sabiha Gökçen aynı zamanda, 2009 ve 2010 yıllarında yolcu rakamlarında Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı oldu.

Etiketler

KonumYorumlar (2)

  • AKINCI MÜMTAZ 13 yıl önce

    Pendik ilçesinde yaşayan, işim yüzünden sık sık seyahat eden biri olarak Sabiha Gökçen Havaalanını ayda ortalama 2 kere kullanıyorum. Sabiha Gökçen Havaalanı; Gerek personeli, gerek havalimanının temizliği... olarak dünyanın pek çok yerindeki havalimanlarından iyi olduğunu belirtebilirim. Uçak seyahatlerinde firmalar inanılmaz rekabet ediyor ve bu yüzden bilet fiyatları çok ucuzken otobüs, vapur, tren... gibi taşıtlardan daha güvenli, hızlı ve hatta ucuz olan uçak seyahatlarini tercih etmenizi de tavsiye ederim. Belirtmeden edemeyeceğim diğer mevzu ve tavsiyem ise; sevdiğim bir arkadaşım ve eşi her haftasonu Türkiye'nin rastgele bir iline gidip bir - iki gün gezip akşamına geri geliyor ve bu seyahat için aldıkları uçak bileti fiyatı kişi başına sadece 20 40 lira civarı...

  • BEKİR 13 yıl önce

    Sürekli seyahat ediyor, evime yakın olması sebebiyle Sabiha Gökçen havaalanını sık sık kullanıyorum, havaalanı personeli sürekli güleryüzlü ve gerçekten yardımsever... Havaalanı personelini, işlerini severek ve iyi yaptıkları için takdir ve tebrik ediyorum.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Puanınız

Sorularınız mı var?

İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI firmasına hizmetleri ve diğer tüm konular hakkında soru sorabilirsiniz.

Firmaya Mesaj Gönder